Nem életbiztosítás környezetvédelmi aktivistának lenni

Tavaly minden másnapra jutott ellenük egy-egy halálos kimenetelű támadás.
Több mint 170 környezetvédelmi aktivistát öltek meg tavaly világszerte a londoni központú Global Witness nemzetközi szervezet most közzétett éves jelentése szerint.
Az összegzés kiemeli, hogy a gyilkosságok 88 százalékukat Latin-Amerikában követték el. A 18 érintett ország közül 11 dél-amerikai. A környezetvédők a legnagyobb veszélyben Kolumbiában voltak, ahol 60 aktivistát öltek meg, de Brazíliában és Mexikóban is kiemelkedően magas volt az ellenük elkövetett gyilkosságok száma.
Íme a negatív toplista az áldozatok számával:
- 60 Kolumbia
- 34 Brazília
- 31 Mexikó
- 14 Honduras
- 11 Fülöp-szigetek
A gyilkosságok többsége egyelőre felderítetlen. A jelentés szerint nehéz feltárni a pontos hátterüket, de tíz gyilkosságról sikerült kideríteni, hogy mezőgazdasági termeléssel voltak kapcsolatban, nyolc esetben a bányászattal találtak összefüggést, négy áldozat halálát pedig a fakitermeléshez tudták kötni.
A szervezet adatai szerint egy évtized alatt (2012 és 2022 között) csaknem kétezer aktivistát öltek meg világszerte.
A bennszülött lakosságot különösen sok támadás éri, az áldozatok több mint harmada közülük kerül ki, holott a világ népességének mindössze egy százalékát alkotják.
A sorban őket követik a kisbirtokosok és az afrikai felmenőkkel rendelkezők, de ugyanúgy akadnak állami tisztviselők, mint tünetők és újságírók az áldozatok soraiban.
Shruti Suresh, a szervezet kampányainak egyik vezetője felszólította a világ kormányait, hogy sürgősen tegyenek lépéseket a környezetvédelemben és a klímaváltozás elleni közdelemben kulcsszerepet vállaló aktivisták elleni gyilkosságok megakadályozására. De ahogy egy évtized kevésnek bizonyult erre, a következő időszak sem kecsegtet sokkal jobb eredménnyel.